IMPLANT NEDİR?

Ağız içinde eksik dişlerin tamamlanması için çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidadır.

HANGİ DURUMDA İMPLANT TEDAVİSİ TERCİH EDİLİR?

Ağız içerisinde eksik dişlerin telafisinde en fazla tercih edilen ve en ideal yöntemlerden biri implanttır. İmplant tedavisi için gerekli bazı kriterler vardır; implant yapılacak bölgede implantın tutunabilmesi için yeterli kemik genişliği ve yüksekliği bulunması gerekir. Ayrıca implant tedavisi yapılacak hastanın ağız bakımı çok iyi olmalı ve sistemik olarak iyileşmeyi etkileyen başka büyük bir rahatsızlığı bulunmamalıdır.

IMPLANT OPERASYONU SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Normal şartlarda, implant operasyonu lokal anestezi altında ve muayenehane şartlarında yapılır. Dolayısıyla işlem sırasında kesinlikle ağrı hissedilmez. Anestezinin etkisi geçmeye başladıktan sonra (yaklaşık 4-5 saat) ağrı hissedilebilir. Öte yandan, ağrı kesicilerle sözkonusu ağrıları ve etkilerini önlemek mümkündür. Operasyon sonrası, çoğunlukla çok büyük bir şikayet veya zorluk yaşanmamakla beraber, bir kaç gün boyunca ağrı ve şişlik kişiden kişiye değişebilen şiddetlerde görülebilmektedir. Yüzde, implant yapılan bölgede renk değişikliği çok nadiren olabilir; ancak bu durum da geçicidir ve müdahale gerekmemektedir.

IMPLANT YERLEŞTİRİLDİKTEN SONRAKİ SÜREÇ NASIL OLUR ?

İmplant çene kemiği içerisine yerleştirildikten sonra iyileşme süreci hemen başlar. Bu sürecin uzunluğu ve seyri, implant yerleştirilen bölgedeki kemiğin kalitesine bağlıdır. İyileşme süreci, süresi ve adımları implantı yerleştiren hekim tarafından operasyon sonrası belirlenir.

Birinci iyileşme dönemi sonrasında ikinci bir mini cerrahi işlem yapılması gerekebilir. Bu işlemde,  çene kemiğine adapte edilmiş olan implantın üst parçası yerleştirilir. Sözkonusu parça, ağız içinde yer alacak protezin diş etini şekillendirici parçasıdır. İşlem oldukça kolay ve kısadır.

Yapılan bu mini cerrahi işlem sonrası iyileşme dönemi bir hafta – on gün kadardır. Sürenin sonunda protetik işlemlere başlanabilir.

IMPLANT OPERASYONU SONRASI BAŞARISIZLIK DURUMUNDA NE OLUR ?

Bazı durumlarda, dokunun implantı kabul etmemesi nedeniyle implantlar başarılı olmayabilir. Bu tip olumsuzluklarda daha geniş boyutlu bir implant aynı yuvaya tekrar yerleştirilerek tedaviye devam edilir.

IMPLANT GÜNÜMÜZDE NEDEN ÇOK TERCİH EDİLİYOR ?

Bazı durumlarda, dokunun implantı kabul etmemesi nedeniyle implantlar başarılı olmayabilir. Bu tip olumsuzluklarda daha geniş boyutlu bir implant aynı yuvaya tekrar yerleştirilerek tedaviye devam edilir.